|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | P+F Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Application: | Automation Industry |
| Highlight: | Pepperl Fuchs NJ1.5 inductive sensor,NJ1.5-6.5-N proximity sensor,P+F inductive sensor with warranty |
||
| Model | NJ1,5-6,5-N |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Type | Inductive proximity sensor / NAMUR sensor |
| Switching Function | Normally closed (NC) |
| Output Type | NAMUR (2-wire) |
| Rated Operating Distance | 1.5 mm |
| Installation | Flush (shielded) |
| Switching Frequency | 0 ... 5000 Hz |
| Nominal Voltage | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Safety Integrity Level (SIL) | SIL 2 acc. to IEC 61508 |
| MTTFd | 11467 years |
| Mission Time (TM) | 20 years |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
| Housing Material | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing Face Material | PBT |
| Degree of Protection | IP66 / IP67 |
| Ambient Temperature | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection Type | Cable, PVC, 2 m |
| Diameter | 6.5 mm |
| Length | 22 mm |
| Certification | Equipment Protection Level | Certificate No. |
|---|---|---|
| ATEX | Ga, Gb, Da | PTB 00 ATEX 2048 X |
| IECEx | Ga, Gb, Da, Mb | IECEx PTB 11.0037X |
| UL | Hazardous Location | E501628 |
| CCC | Hazardous Location | 2020322315002256 |
| Industry | Application Examples |
|---|---|
| Oil & Gas | Position monitoring, valve feedback in hazardous areas |
| Chemical / Pharmaceutical | Tank level monitoring, equipment position detection |
| Process Automation | Safety interlock systems, limit monitoring |
| Safety Instrumented Systems (SIS) | SIL2-rated limit switches for safety functions |
| Series | Models | Description |
|---|---|---|
| K-System | KFU8-SR-Ex1.W.LB, KFU8-SR-Ex2.W | Isolated barriers for hazardous areas |
| K-System | KFU8-UFC-Ex1.D | Frequency converter for NAMUR input |
| Manufacturer | Pepperl+Fuchs SE |
| Part Number | NJ1,5-6,5-N |
| Alternative Part Number | 103463 |
| Country of Origin | Indonesia |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews