|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | P+F Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Application: | Automation Industry | Shipping Way: | DHL FedEx |
| Highlight: | PEPPERL+FUCHS NJ1.5 inductive sensor,inductive proximity sensor 8mm range,P+F NJ1.5-8GM-N industrial sensor |
||
| Model | NJ1,5-8GM-N |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Type | Inductive proximity sensor / NAMUR sensor |
| Switching Function | Normally closed (NC) |
| Output Type | NAMUR (2-wire) |
| Rated Operating Distance | 1.5 mm |
| Installation | Flush (shielded) |
| Assured Operating Distance | 0 ... 1.215 mm |
| Nominal Voltage | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Switching Frequency | 0 ... 5000 Hz |
| Safety Integrity Level (SIL) | SIL 2 acc. to IEC 61508 |
| MTTFd | 11774 years |
| Ambient Temperature | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Housing Material | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing Face Material | PBT |
| Degree of Protection | IP66 / IP67 |
| Connection Type | Cable, PVC, 2 m |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 22 mm |
| Material | Reduction Factor |
|---|---|
| Aluminum (rAl) | 0.4 |
| Copper (rCu) | 0.3 |
| Stainless steel (r304) | 0.85 |
| Condition | Output Signal |
|---|---|
| Target not detected (no metal) | Current consumption ≥ 3 mA |
| Target detected (metal present) | Current consumption ≤ 1 mA |
| Industry | Application Examples |
|---|---|
| Oil & Gas | Position monitoring, level detection in hazardous areas |
| Chemical / Pharmaceutical | Valve position feedback, tank level monitoring |
| Process Automation | Equipment position detection, safety interlock systems |
| Marine / Offshore | Corrosion-resistant position sensing in harsh environments |
| Machine Building | End-stop detection, positioning control |
| Safety Instrumented Systems (SIS) | SIL2-rated limit switches for safety functions |
| Series | Models | Description |
|---|---|---|
| K-System | KFU8-SR-Ex1.W.LB, KFU8-SR-Ex2.W | Isolated barriers for hazardous areas |
| K-System | KFU8-UFC-Ex1.D | Frequency converter for NAMUR input |
| K-System | KFU8-USC-1.D | Signal conditioner with trip value |
| Standard | Description |
|---|---|
| EN 60947-5-6:2000 | NAMUR sensor standard |
| IEC 60947-5-6:1999 | NAMUR sensor standard |
| EN IEC 60947-5-2 | Proximity switch standard |
| IEC 61508 | Functional safety – SIL 2 certified |
| Certification | Certificate No. | Region |
|---|---|---|
| ATEX | PTB 00 ATEX 2048 X | Europe |
| IECEx | IECEx PTB 11.0037X | International |
| UL | E501628 / E87056 | North America |
| CCC | 2020322315002256 | China |
| NEPSI | GYJ16.1393X | China |
| ANZEx | 18.3018X | Australia/New Zealand |
| Manufacturer | Pepperl+Fuchs SE |
| Part Number | NJ1,5-8GM-N |
| Alternative Part Number | 103616 |
| Product Status | Active |
| Country of Origin | Indonesia |
| Packaging | Factory sealed box |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews