|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | P+F Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Application: | Automation Industry |
| Highlight: | PEPPERL FUCHS inductive proximity sensor,NJ5-11-N-G inductive sensor with cable,P+F industrial proximity sensor with warranty |
||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | NJ5-11-N-G |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Type | Inductive proximity sensor / NAMUR sensor |
| Switching Function | Normally closed (NC) |
| Output Type | NAMUR (2-wire) |
| Rated Operating Distance | 5 mm |
| Installation | Non-flush |
| Assured Operating Distance | 0 ... 4.05 mm |
| Nominal Voltage | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Switching Frequency | 0 ... 3000 Hz |
| Hysteresis | typ. 5% |
| Current Consumption (no target) | ≥ 3 mA |
| Current Consumption (target present) | ≤ 1 mA |
| Reduction Factor rAl | 0.4 |
| Reduction Factor rCu | 0.3 |
| Reduction Factor r304 | 0.85 |
| Suitable for 2:1 Technology | Yes |
| Safety Integrity Level (SIL) | SIL 2 acc. to IEC 61508 |
| MTTFd | 11774 years |
| Mission Time (TM) | 20 years |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0% |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Housing Material | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing Face Material | PVDF |
| Degree of Protection | IP68 |
| Ambient Temperature | -25°C ... 100°C (-13°F ... 212°F) |
| Connection Type | Cable, PVC, 2 m |
| Cable Diameter | 4.8 mm ± 0.2 mm |
| Cable Core Cross Section | 0.34 mm² |
| Bending Radius | > 10 x cable diameter |
| Diameter | 14 mm |
| Length | 31 mm |
| Scope of Delivery | Supplied with 2 nuts |
| Condition | Output Signal |
|---|---|
| Target not detected | Current consumption ≥ 3 mA |
| Target detected | Current consumption ≤ 1 mA |
| Industry | Application Examples |
|---|---|
| Oil & Gas | Position monitoring, level detection in hazardous areas |
| Chemical / Pharmaceutical | Valve position feedback, tank level monitoring |
| Process Automation | Equipment position detection, safety interlock systems |
| Marine / Offshore | Corrosion-resistant position sensing in harsh environments |
| Food & Beverage | Stainless steel housing for hygienic applications |
| Mining | Position detection in explosive dust atmospheres |
| Safety Instrumented Systems (SIS) | SIL2-rated limit switches for safety functions |
| Series | Models | Description |
|---|---|---|
| K-System | KFU8-SR-Ex1.W.LB, KFU8-SR-Ex2.W | Isolated barriers for hazardous areas |
| K-System | KFU8-UFC-1.D, KFU8-UFC-Ex1.D | Frequency converters for NAMUR input |
| K-System | KFU8-UFT-2.D | Frequency converter with direction monitor |
| K-System | KFU8-USC-1.D | Signal conditioner with trip value |
| Certification | Certificate No. | Region |
|---|---|---|
| ATEX | PTB 00 ATEX 2048 X | Europe |
| IECEx | IECEx PTB 11.0037X | International |
| UL | cULus Listed | North America |
| CCC | 2020322315002255 | China |
| NEPSI | GYJ16.1393X | China |
| ANZEx | 18.3018X | Australia/New Zealand |
| KCC | 22-AV4BO-0036X | South Korea |
| Item | Details |
|---|---|
| Manufacturer | Pepperl+Fuchs SE |
| Part Number | NJ5-11-N-G |
| Alternative Part Number | 07831S |
| Product Status | Active |
| Country of Origin | Indonesia |
| Packaging | Factory sealed box |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews