|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | P+F Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Application: | Oil Gas Chemical Industry |
| Highlight: | Pepperl Fuchs safety barrier isolator,Frequency converter with synchronization monitor,Intrinsic safety barrier with direction monitor |
||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | KFU8-UFT-2.D |
| Input Types | NAMUR (EN 60947-5-6) or Dry Contact |
| Input Frequency Range | 0.001 Hz to 1 kHz (Rotation monitoring: 0.001-1000 Hz / Slip monitoring: 10-1000 Hz) |
| Outputs | 2 Relay (Form C) + 2 Transistor + 1 Analog (0/4-20 mA) |
| Supply Voltage | 20-90V DC / 48-253V AC (50-60 Hz) |
| Accuracy | Frequency: 0.5% of measured value; Slip: 1% |
| Response Time | Measuring time: <100 ms; Relay response: ≤200 ms |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Protection Rating | IP20 |
| Dimensions | 40 x 119 x 115 mm (1.6 x 4.7 x 4.5 in) |
| Industry | Application Examples |
|---|---|
| Material Handling | Conveyor speed monitoring, belt slip detection |
| Motor Control | Rotation direction monitoring, speed feedback |
| Factory Automation | Constant velocity monitoring, flow monitoring |
| Process Automation | Pump speed monitoring, fan monitoring |
| Machine Building | Frequency-to-current conversion for PLC inputs |
| Packaging | Web tension control, synchronization of multiple drives |
| Terminal | Function |
|---|---|
| 1+, 3- | Input I: NAMUR sensor or dry contact (channel 1) |
| 4+, 6- | Input II: NAMUR sensor or dry contact (channel 2) |
| 10, 11, 12 | Output I: Relay 1 (Form C changeover) |
| 16, 17, 18 | Output II: Relay 2 (Form C changeover) |
| 7-, 8+ | Output V: Analog output (0/4-20 mA) |
| 23, 24 | Power supply: 20-90V DC or 48-253V AC |
Part Number: KFU8-UFT-2.D (Alternative: 231201)
Country of Origin: Germany
Contact us for:
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews