|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | MTL Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Application: | Oil Gas Chemical Industry | Shipping Way: | DHL FedEx |
| Highlight: | 20-35 Vdc Zener Barrier,4-20mA Intrinsic Safety Barrier,DIN rail mount MTL7706+ |
||
| Product Name | Eaton Crouse-Hinds series MTL7700 Zener barrier |
|---|---|
| Catalog Number | MTL7706+ |
| EAN | 3066227675752 |
| Product Type | Zener barrier |
| Number of Channels | 1 |
|---|---|
| Rated Supply Voltage | 20-35 Vdc |
| Power Supply Type | DC |
| Switching Current | 4-20mA |
| Load Resistance | 0-500Ω |
| Type | 2-wire |
| Application | For 'smart' 2-wire 4/20mA transmitters |
| Length/Depth | 105 mm |
|---|---|
| Height | 90 mm |
| Width | 12.6 mm |
| Weight | 140 g |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | DIN rail |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews