|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Application: | Oil Gas Chemical Industry |
| Highlight: | 15 Vdc Zener Barrier,150mA Intrinsic Safety Barrier,DIN rail mount MTL7700 Series Barrier |
||
| Product Name | Eaton Crouse-Hinds series MTL7700 Zener barrier |
|---|---|
| Catalog Number | MTL7715+ |
| EAN | 3066227675747 |
| Product Length/Depth | 105 mm |
| Product Height | 90 mm |
| Product Width | 12.6 mm |
| Product Weight | 140 g |
| Product Type | Zener barrier |
| Area classification | Hazardous/Classified Locations |
|---|---|
| Standards type | IEC, IECEx/ATEX, NEC/CEC |
| NEC hazardous rating | Class I, Zone 2 Class I, Division 2 |
| IECEx/ATEX hazardous rating | Zone 2 Zone 0 |
| Ingress protection (IP) ratings | IP20 |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews