|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | PEPPERL+FUCHS Original Brand New | Application: | Used For Intrinsic Safety Applications |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Warranty: | One Year |
| Highlight: | Pepperl Fuchs safety barrier frequency converter,Intrinsic safety barrier with trip values,KFU8-UFC-Ex1.D frequency converter |
||
1-Channel Isolated Barrier with 0.001-5000Hz Input, 4-20mA Output, SIL2 Certified
The Pepperl+Fuchs KFU8-UFC-Ex1.D is a 1-channel isolated barrier frequency converter from the K-System, designed for intrinsic safety applications in hazardous areas. This versatile device converts digital input frequency signals into proportional 0/4-20 mA analog output signals while functioning as both a switch amplifier and trip alarm.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | KFU8-UFC-Ex1.D |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Type | Frequency Converter / Isolated Barrier (1-channel) |
| Input Types | NAMUR (EN 60947-5-6) or Dry Contact |
| Input Frequency | 0.001 ... 5000 Hz (1 mHz - 5 kHz) |
| Output I, II | Relay (Form C), 250V AC/2A, 40V DC/2A |
| Output III | Electronic/Transistor output, passive, 40V DC/50mA |
| Output IV | Analog output, 0/4-20 mA, load ≤ 650 Ω |
| Supply Voltage | 20-90V DC / 48-253V AC (50-60 Hz) |
| Safety Rating | SIL 2 acc. to IEC/EN 61508 / IEC/EN 61511 |
| Accuracy | 0.1% of measured value |
| Ambient Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Mounting | 35mm DIN rail acc. to EN 60715 |
| Dimensions (WxHxD) | 40 x 119 x 115 mm (1.6 x 4.7 x 4.5 in) |
| Certifications | ATEX, IECEx, FM, SIL2, CE, UKCA |
| Industry | Application Examples |
|---|---|
| Oil & Gas | Flow monitoring from frequency-output sensors in hazardous areas |
| Chemical / Pharmaceutical | Tank level monitoring, reactor speed feedback |
| Process Automation | Frequency monitoring from flow meters, speed sensors |
| Factory Automation | Conveyor speed monitoring, RPM measurement |
| Safety Systems | SIL2-rated frequency monitoring for safety functions |
| Certification | Standard | Details |
|---|---|---|
| ATEX | 2014/34/EU | TÜV 99 ATEX 1471 -- II (1)G [Ex ia Ga] IIC |
| IECEx | IEC 60079-0/11 | IECEx TUN 04.0007 -- [Ex ia Ga] IIC |
| SIL 2 | IEC/EN 61508 / IEC/EN 61511 | Functional Safety |
| FM | Hazardous Locations | Control drawing 16-538FM-12 |
| CE/UKCA | EMC & Low Voltage Directives | UK Conformity Assessed |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews