|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | P+F Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Application: | Provides The Isolation For Non-intrinsically Safe Applications |
| Highlight: | PEPPERL+FUCHS frequency converter,intrinsic safety barrier with trip values,KFU8-UFC-1.D frequency converter |
||
| Model | KFU8-UFC-1.D |
| Input Types | NAMUR (EN 60947-5-6), 2/3-wire sensor, dry contact |
| Input Frequency | 0.001 Hz ... 12 kHz |
| Output I, II | Relay (Form C), 250V AC/2A, 40V DC/2A |
| Output III | Electronic/Transistor output, passive, 40V DC/50mA |
| Output IV | Analog output, 0/4-20 mA, load ≤ 650 Ω |
| Supply Voltage | 20-90V DC / 48-253V AC (50-60 Hz) |
| Safety Rating | SIL 2 acc. to IEC/EN 61508 / IEC/EN 61511 |
| Accuracy | 0.1% of measured value |
| Ambient Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Mounting | 35mm DIN rail acc. to EN 60715 |
| Process Automation | Frequency monitoring from flow meters, speed sensors |
| Factory Automation | Conveyor speed monitoring, RPM measurement |
| Machine Building | Frequency-to-current conversion for PLC inputs |
| Pump & Motor Control | Speed feedback and trip alarm monitoring |
| Water/Wastewater | Flow rate monitoring from frequency-output sensors |
| Energy Management | Frequency monitoring from generators and turbines |
| Safety Systems | SIL2-rated frequency monitoring for safety functions |
| SIL 2 | IEC/EN 61508 / IEC/EN 61511 Functional Safety Assessment by exida |
| CE | 2014/30/EU, 2014/35/EU EMC & Low Voltage Directives |
| UKCA | UK Conformity Assessed |
| RoHS | Compliant - Environmentally friendly |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews