|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Shipping Way: | DHL FedEx Express | Application: | Automation Industries, Oil, Gas, Chemical Industries |
|---|---|---|---|
| Certificate: | CE ISO TUV | ||
| Highlight: | Brushless Smartsyn Resolver,Tamagawa Smartsyn Resolver,TS2610N171E64 |
||
The Tamagawa TS2610N171E64 is a high-precision brushless resolver from the Smartsyn series, manufactured by Tamagawa Seiki Co., Ltd. This Size 10, 1X-BRX type built-in resolver is designed for absolute position and speed sensing in servo motors, robotics, machine tools, and industrial automation equipment.
| Model | TS2610N171E64 |
| Series | Smartsyn (Brushless Resolver) |
| Type | 1X-BRX (1X multiplication factor) |
| Size | 10 (Built-in type) |
| Input Voltage | AC 7Vrms |
| Input Frequency | 10 kHz |
| Accuracy | ±10 arcminutes Max |
| Max Rotation Speed | 10,000 rpm |
| Operating Temperature | -55°C to +155°C |
| Mass | 0.04 kg (40g) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Input Voltage | 7 Vrms at 10 kHz |
| Transformation Ratio | 0.5 ±5% |
| Electrical Error | ±10 arcmin Max |
| Residual Voltage | 20 mVrms Max |
| Phase Shift | +5° Nominal |
| Parameter | Rating |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C to +155°C |
| Vibration | 196 m/s² (20G), 10-500Hz |
| Shock | 981 m/s² (100G), 6ms |
| Dielectric Strength | AC 500Vrms / 1 minute |
| Industry | Application Examples |
|---|---|
| Servo Motors | Position and speed feedback for AC servo systems |
| Industrial Robotics | Joint angle sensing for welding robots, assembly robots |
| Machine Tools | Spindle positioning, CNC axis control |
| Aerospace | Actuator feedback, control systems |
| Medical Equipment | Precision positioning stages |
| Manufacturer | Tamagawa Seiki Co., Ltd. (Japan) |
| Part Number | TS2610N171E64 |
| Product Status | Active / Current Model |
| Country of Origin | Japan |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews