|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx Express | Application: | Automation Industries, Oil, Gas, Chemical Industries |
| Certificate: | CE ISO TUV | ||
| Highlight: | Panasonic 750W AC servo motor,Panasonic AC servo motor driver,750W servo motor with warranty |
||
| Part Number | MSMF082L1V2M |
|---|---|
| Product Type | Servo Motor |
| Configuration | Low inertia, Lead wire type |
| Family Name | MINAS A6 |
| Series | MSMF Series |
| Flange size | 80 mm sq. |
|---|---|
| Power supply capacity | 1.8 kVA |
| Voltage specifications | 200 V |
| Rated output | 750 W |
| Rated current [Reference value] | 4.1 A rms |
| Holding brake | with |
| Mass | 3.1 kg |
| Oil seal | with |
| Shaft | Key-way, center tap |
| Rated torque | 2.39 N⋅m |
| Continuous stall torque | 2.39 N⋅m |
| Momentary Max. peak torque | 7.16 N⋅m |
| Max. current [Reference value] | 17.4 A 0-p |
| Rated rotational speed | 3000 r/min |
| Max. rotational speed | 6000 r/min |
| Inertia of rotor | 1.06 x10⁻⁴ kg⋅m² |
| Recommended inertia ratio | 20 times or less |
| Rotary encoder specifications | 23-bit Absolute/Incremental system |
| Rotary encoder resolution | 8388608 |
| Static friction torque | 2.45 N⋅m or more |
|---|---|
| Engaging time | 70 ms or less |
| Releasing time | 20 ms or less |
| Exciting current (DC) | 0.42 A |
| Releasing voltage (DC) | 1 V or more |
| Exciting voltage (DC) | 24 ± 1.2 V |
| During assembly: Radial load P-direction | 686 N |
|---|---|
| During assembly: Thrust load A-direction | 294 N |
| During assembly: Thrust load B-direction | 392 N |
| During operation: Radial load P-direction | 392 N |
| During operation: Thrust load A, B-direction | 147 N |
| Part Number | Series | Type | I/F Classification | Frame | Supply voltage |
|---|---|---|---|---|---|
| MCDLN35NE | A6NE series | RTEX, Ultra high-speed Network (Basic type) | RTEX | C-Frame | Single/3-phase 200 V |
| MCDLN35SE | A6SE series | Position control type | Pulse train only | C-Frame | Single/3-phase 200 V |
| MCDLN35SG | A6SG series | RS485/RS232 Communication type | Pulse, Modbus (RS485 /RS232) | C-Frame | Single/3-phase 200 V |
| MCDLT35NF | A6NF series | RTEX, Ultra high-speed Network type (Multi type) | RTEX | C-Frame | Single/3-phase 200 V |
| MCDLT35SF | A6SF series | Multifunction type | Analog /Pulse, Modbus (RS485 /RS232) | C-Frame | Single/3-phase 200 V |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews