|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | Panasonic Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Application: | CNC Machine, Packaging Machine |
| Highlight: | Panasonic MINAS A4 servo motor,1.5KW AC servo motor,MINAS A4 series motor with warranty |
||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Industrial Automation Sales |
| Series | MINAS A4 Family |
| Model | MHMA152P1G |
| Product Type | AC Servo Motor |
| Type | High inertia |
| Status | Discontinued (Brand New Original available) |
| Rated Output Power | 1.5 kW (1500 W) |
| Voltage Specifications | 200 V AC |
| Rated Torque | 7.15 N*m (1012.53 oz-in) |
| Momentary Max. Peak Torque | 21.5 N*m (3044.66 oz-in) |
| Rated Rotational Speed | 2000 r/min |
| Max. Rotational Speed | 3000 r/min |
| Moment of Inertia (Rotor) | 42.9 × 10⁻⁴ kg*m² |
| Recommended Inertia Ratio | 5 times or less |
| Rotary Encoder | 2500 P/r Incremental system |
| Encoder Type | Incremental |
| Protection Class | IP65 |
| Motor Lead-out Configuration | Connector type |
| Motor Encoder Connector | Connector type |
| Flange Square Dimension | 130 mm × 130 mm (5.118" x 5.118") |
| Mounting Hole Spacing | 145.00 mm (5.709") |
| Shaft | Key-way |
| Shaft Diameter | 22.00 mm (0.866") |
| Shaft Length | 70.00 mm (2.760") |
| Oil Seal | With |
| Holding Brake | Without |
| Mass (Weight) | 10.0 kg (approx. 22 lbs) |
| Max. Current (Reference Value) | 40.0 A (o-p) |
| Regenerative Brake Frequency | Without option: 25 times/min With DV0P4284: No limit |
| External Regenerative Resistor Option | DV0P4284 |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C |
| Terminal Style | Connector |
| Approvals | CE, CSA, cULus, TUV, UL |
| RoHS Status | Compliant |
| Moisture Sensitivity Level | MSL 1 (Unlimited) |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews