|
Product Details:
Contact Now
Chat Now
|
| Condition: | Original Brand New | Warranty: | One Year |
|---|---|---|---|
| Shipping Way: | DHL FedEx | Application: | Automation Industry |
| Highlight: | Tamagawa rotary encoder TS5205N452,Tamagawa encoder with warranty,TS5205N452 rotary encoder industrial |
||
| Model | TS5205N452 |
| Brand | Tamagawa Seiki (Made in Japan) |
| Series | OIH48 Series |
| Type | Incremental Rotary Encoder |
| Shaft Type | Hollow Shaft (Semi-hollow / Full-hollow) |
| Outer Diameter | 48 mm |
| Shaft Diameter | 6 mm or 8 mm (depending on variant) |
| Maximum Resolution | 5000 PPR (pulses per revolution) |
| Supply Voltage | DC 5-24V (5-15V typical) |
| Output Type | Digital square wave (A/B phase) |
| Protection Rating | IP50 |
| Country of Origin | Japan |
| Outer Diameter | 48 mm |
| Shaft Types | Semi-hollow / Full-hollow |
| Shaft Diameters | 6 mm, 8 mm |
| Resolution Range | Up to 5000 PPR |
| Protection | IP50 |
| Typical Applications | Brushless DC servo motors, industrial automation, printing presses |
| Servo Motor Control | Brushless DC servo motor position/speed feedback |
| Printing Presses | Main motor feedback for Komori and other printing press equipment |
| Industrial Automation | General motion control, CNC machinery, robotics |
| Factory Automation | Conveyor systems, positioning stages |
| OEM Equipment | Original equipment manufacturer integration |
| Legacy Equipment Repair | Replacement for existing Tamagawa encoders in installed machinery |
| Outer Diameter | 48 mm |
| Shaft Diameter Options | 6 mm, 8 mm |
| Max Operating Speed | Up to 10,000 rpm |
| Weight | Approx. 0.2 kg |
| Protection Rating | IP50 |
| Operating Temperature | -10°C to +85°C |
| Storage Temperature | -20°C to +90°C |
| Supply Voltage | DC 5-24V (±5%) |
| Current Consumption | Max 100 mA (no load) |
| Output Signal | A, B, Z phases |
| Frequency Response | Up to 200 kHz |
Contact Person: Vivian Chan
Tel: +86 13510341645
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews